Huśtawka dla dziecka. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Huśtawka to jeden z najpopularniejszych typów większych zabawek. Znajdziemy ją właściwie na każdym podwórku, placu zabaw, w każdym ogrodzie. Dzieci uwielbiają się huśtać – zarówno te młodsze, jak i starsze. To rozrywka, która sprawdza się zarówno w pojedynkę, jak i w większej grupie. Jak więc wybrać huśtawkę dla dziecka, aby w stu procentach odpowiadała jego potrzebom i była dopasowana pod każdym możliwym kątem?

 

Wybierając huśtawkę musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze będzie to wiek dziecka. Huśtawka dla małego dziecka – na przykład huśtawka dla rocznego dziecka – będzie różnić się od tej przeznaczonej dla dziecka kilkuletniego. Przede wszystkim huśtawki dla małych dzieci powinny być wyposażone w odpowiednie siodełka. Po drugie wybierać będziemy także ze względu na materiał. Na rynku znajdziemy huśtawki z plastiku, drewna i metalu. Większość rodziców wybiera huśtawki z plastiku dla najmłodszych pociech, a z drewna i metalu dla tych nieco starszych dzieci. Po trzecie możemy także wybrać huśtawkę ze względu na zastosowanie – może być to huśtawka dla dziecka do ogrodu bądź huśtawka dla dziecka do domu.

Jaka huśtawka dla niemowlaka, a jaka dla kilkulatka?

Huśtawka dla niemowlaka posiada odpowiednie zabezpieczenia – ma wyprofilowane oparcie i specjalne pasy. Huśtawki z siedziskiem kubełkowym są odpowiednie dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Starsze dziecko także powinno być odpowiednio zabezpieczone, chociażby za pomocą pasów albo siedząc w kubełkowym siedzisku, które ma oparcie z każdej strony. Im starsze dziecko, tym zabezpieczenia mogą być mniejsze – dziecko uczęszczające do szkoły z powodzeniem może huśtać się na huśtawce bez oparcia, trzymając się linek. Pamiętajmy jednak, że podstawą bezpiecznej zabawy jest przede wszystkim nieustanna obecność i opieka ze strony opiekuna.

Huśtawka domowa czy ogrodowa?

Jeśli nie przekonuje nas huśtawka dziecięca ogrodowa, może przekonać nas domowa wersja. Dziecko może korzystać z niej o każdej porze i również podczas niepogody. Huśtawka dla dziecka do pokoju może być zawieszona na haku bądź stelażu – oczywiście jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca. Huśtawka dziecięca domowa pomoże nam zabawić nasze dziecko, a nam da możliwość zajęcia się innymi rzeczami – oczywiście cały czas mając malucha na oku.

Metalowa, drewniana czy plastikowa? Jaką huśtawkę wybrać?

Rodzaj materiału zależeć będzie przede wszystkim od wieku dziecka, ale i naszych preferencji. Huśtawka dla dziecka z plastiku to najodpowiedniejszy wybór dla najmłodszych, ponieważ dostępne są one z bezpiecznymi i wygodnymi dla dziecka siodełkami. Natomiast dla kilkuletniego już dziecka możemy wybrać dowolny model. Bardzo popularne są wersje drewniane – nie tylko wykorzystują naturalny materiał, ale też estetycznie wyglądają. Pamiętajmy jednak, że drewnianą huśtawkę trzeba odpowiednio zabezpieczać impregnatem. Huśtawka dla dzieci metalowa to również ciekawa opcja – jest zdecydowanie trwalsza, niż drewniana wersja, ale może być także nieco droższa. Ją także należy zabezpieczać – przede wszystkim przed rdzą.

Na co zwrócić uwagę, kupując huśtawkę dla dziecka?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy huśtawka posiada wszystkie wymagane atesty i jakie ma zalecenia wiekowe. Jeśli kupujemy huśtawkę w sklepie stacjonarnym, zapytajmy pracowników, czy możemy na chwilę posadzić na niej dziecko, aby sprawdzić, czy siedzisko jest odpowiednio dopasowane. Jeśli kupujemy przez internet, możemy sprawdzić opinie innych klientów na temat danego modelu.

Gdzie najlepiej i najtaniej kupić huśtawkę?

Huśtawkę dla dziecka z pewnością najtaniej kupimy w internecie – mamy wówczas do wyboru albo nowy produkt kupiony w sklepie internetowym, albo używany, dostępny na jednym z portali aukcyjnych czy tablic z ogłoszeniami.

Huśtawka dla dziecka to zdecydowanie zabawka ponadczasowa – nigdy nie wychodzi z mody. Zawieszona w ogrodzie lub domu, zapewni mnóstwo zabawy każdemu dziecku – i temu zupełnie malutkiemu, i temu trochę starszemu.

Zobacz również