Gry planszowe dla 3-latka – 4 nasze propozycje

Gry planszowe dla dzieci to świetna forma spędzania wspólnego czasu z dzieckiem, a oprócz tego niepowtarzalny sposób łączenia zabawy z nauką. Na rynku jest wiele gier, które oferują ćwiczenie liczenia, odróżniania kolorów, ćwiczenie spostrzegawczości, zręczności czy cierpliwości. Jakie są jeszcze zalety gier planszowych dla dzieci i czy zawsze należy trzymać się ich regulaminu?

Gry dla 3-latka – jak je wybrać?

Gry planszowe dla 3-latka to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, a także efektywną naukę podczas zabawy. Gry planszowe dla dzieci wspomagają wyobraźnię, uczą reguł, cierpliwości, niektóre również zręczności czy spostrzegawczości. Jeżeli tylko poświęci się czas na opanowanie podstawowych reguł i grę z dzieckiem, gra planszowa może przynieść każdemu korzyści. Gry dla dzieci, które mają 3 latka, mogą już pomóc maluchowi w nauce, ale przede wszystkim zbliżą do siebie całą rodzinę. Pamiętajmy, że nie zawsze warto ściśle trzymać się reguł gry, zwłaszcza gdy dziecko jest małe: zanim zacznie się grać na poważnie, można na początku podejść do zasad bardziej „na luzie”, żeby dziecko oswoiło się w ogóle z ideą gier. Na prawdziwą rywalizację przyjdzie jeszcze czas – wybierając gry dla dzieci w wieku 3 lat należy to brać pod uwagę. Poza tym należy pamiętać, że gry dla dzieci 3-letnich to przede wszystkim źródło zabawy.

Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, wybierając gry edukacyjne dla dzieci (3 lata i więcej)? Zwróćmy uwagę na:

  • wiek malucha,
  • zainteresowania,
  • indywidualny poziom rozwoju,
  • poziom skomplikowania gry,
  • charakter dziecka.

Gry dla dzieci na 3 lata – nasze propozycje!

Poniżej przedstawiamy 4 typy gier dla dzieci w wieku 3 lat. W naszych propozycjach znajdują się zarówno gry dla dziewczyn (3 latka i starsze), jak i gry dla chłopców w podobnym wieku. Proszę pamiętać, że są to tylko propozycje z wielu gier, które sklep Arena.pl oferuje w swojej ofercie.

Gry dla dziewczyn 3 lata – nasze 2 typy

Gra dla 3-latki – Co i gdzie?

To gra edukacyjna, która uczy dzieci dopasowywania przedmiotów do odpowiedniego miejsca. Układanka pomaga dzieciom poznawać różne zbiory przedmiotów, rozwija ich umiejętności werbalne (w tym zasób słownictwa), a także trenuje sprawność manualną, pomaga w ćwiczeniu koncentracji i uczy logicznego myślenia.

Gra dla 3-latki – Trzy małe świnki

To gra logiczna, która nadaje się dla każdego dziecka, które ukończyło 3 latka. Zestaw zawiera 3 elementy, które dziecko z łatwością może utrzymać w rączce. Celem graczy jest zastanowienie się, w jaki sposób świnki mieszczą się w domkach i wyglądają przez okna. Trzy małe świnki uczą logicznego myślenia i wykonywania zadań (w zestawie jest 48 różnych zadań).

Gry dla chłopców 3 lata – 2 nasze propozycje

Gra dla 3-latka – Dźwięki natury

To loteryjka obrazkowa z płytą audio. W zestawie znajduje się płyta CD, 12 dwustronnych plansz, instrukcja i 90 żetonów. Dziecko, grając w “Dźwięki natury”, uczy się odgłosów natury i dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Uczy się dopasowywać je do konkretnych zwierząt, trenując jednocześnie sprawność manualną i ćwicząc koncentrację.

Gra dla 3-latka – Loteryjka zwierzątek

Loteryjka zwierzątek uczy dzieci rozpoznawania zwierząt i współpracy ze sobą. Zestaw zawiera plansze do gry i plastikowe żetony z kolorowymi ilustracjami. Gra stymuluje umiejętność pracy w grupie i spostrzegawczość.

Jak widać gry planszowe to doskonały sposób przede wszystkim na wspólne spędzenie czasu, a także rozwinięcie w dziecku wyobraźni, naukę reguł, cierpliwości, zręczności, logicznego myślenia i ćwiczenia koncentracji. Kupując grę planszową dla dziecka, należy jednak kierować się kilkoma kryteriami, jeżeli nie chce się maluchów zniechęcić do tej formy rozrywki. Pamiętajmy przede wszystkim o wymaganiach wiekowych i dopasowaniu tematyki do zainteresowań – w ten sposób zagwarantujemy mu prawdziwie wartościową zabawę.

Zobacz również