Dywaniki samochodowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Każdy, kto choć trochę interesuje się motoryzacją z pewnością zauważył, że w ostatnich latach nastąpił w tej branży olbrzymi skok technologiczny. Wiele rozwiązań, które jeszcze na przełomie wieków było uznawanych za najnowocześniejsze, dziś odchodzi do lamusa. Są jednak też takie elementy wyposażenia samochodów, które w zasadzie nie ulegają zmianom. Należą do nich m.in. dywaniki samochodowe! Które kupić i czy faktycznie są potrzebne? Odpowiadamy!

Jakie dywaniki kupić do samochodu?

Wybór dywaników samochodowych jest obecnie bardzo duży i dlatego wiele osób może mieć problem z podjęciem decyzji. I tak na przykład wpisując do wyszukiwarki „dywaniki samochodowe Golf 4”, możemy znaleźć setki propozycji. Na skromniejszą ofertę mogą liczyć właściciele rzadszych modeli.

Pamiętajmy, że dywaniki do samochodu muszą być odpowiednio dopasowane do danego modelu pojazdu. Wbrew pozorom, zarówno z przodu jak i z tyłu przestrzenie na nogi są różnie zaprojektowane i o ile w przypadku pasażerów można przymknąć oko na odstające kawałki gumy czy weluru, to jednak w przypadku kierowcy jest to niedopuszczalne. Źle dopasowany dywanik może bowiem dostać się pod pedały, a w konsekwencji nawet doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Dywaniki gumowe czy welurowe?

Obecnie na rynku dostępne są dwa główne typy dywaników – wykonane z weluru lub gumy. Wbrew pozorom wybór nie jest prosty, gdyż oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W przypadku dywaników gumowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wysoką trwałość i łatwą konserwację. Dużo łatwiej je wyczyścić, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Za to estetyka dywaników gumowych często pozostawia wiele do życzenia.

Pod tym względem olbrzymią przewagę mają ładne i często doskonale wykończone dywaniki welurowe. Produkty z weluru są jednak trudniejsze w utrzymaniu, a oczyszczenie z ziemi i błota jest dla kierowcy sporym wyzwaniem. W praktyce wybór między gumą a welurem sprowadza się do pytania – czy wolimy styl, czy użyteczność?

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując dywaniki samochodowe?

Kupując dywaniki samochodowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  • Czy dywanik jest dedykowany do danego samochodu? Często spotyka się produkty uniwersalne, które pasują do wielu modeli. Nigdy jednak nie będą one idealnie wypełniać przestrzeni na nogi, czasem też wymagają ręcznego przycięcia.
  • Czy dywanik ma zaczep mocujący? W wielu samochodach problem przesuwania się dywanika rozwiązano poprzez stosowanie prostych zaczepów. Może się więc zdarzyć, że kupiony produkt będzie pasował wielkością, jednak z racji braku odpowiedniego zaczepu nie będzie mógł być założony.
  • Czy dywanik ma zabezpieczenia antypoślizgowe? Samoistne przesuwanie się dywanika w trakcie jazdy to niestety norma wielu tanich produktów. Dlatego warto wybierać te, których spód lepiej trzyma się podłogi samochodu.

Jaki dywanik do bagażnika?

Warto też wspomnieć o dywanikach samochodowych przeznaczonych do bagażnika. Są one mniej popularne, jednak bardzo użyteczne, zwłaszcza jeśli zdarza nam się wozić używane opony czy też materiały eksploatacyjne. W tym wypadku najlepsze okażą się proste dywaniki gumowe, które doskonale wyłapią brud i pył, a przy okazji będą łatwe do oczyszczenia. Dywanik do bagażnika oczywiście także musi być dostosowany do konkretnego modelu auta.

Dywaniki samochodowe na zamówienie

Dla miłośników gadżetów samochodowych ciekawym rozwiązaniem są z kolei dywaniki samochodowe na zamówienie. Będą one droższe niż standardowe produkty, jednak czego się nie robi dla stylu? Dlatego wiele firm oferuje dywaniki do konkretnego modelu auta z różnego typu elementami ozdobnymi czy personalizującymi.

Ile kosztują dobre dywaniki samochodowe?

Aby kupić dobre dywaniki samochodowe, nie trzeba wydawać dużych sum pieniędzy. Bardzo przyzwoite i dedykowane komplety kosztują nawet mniej niż 100 zł.

A gdzie kupić dywaniki i inne akcesoria samochodowe? Możliwości w tym zakresie jest wiele! Zawsze warto spróbować na platformie handlowej Arena.pl, na której wysoka jakość produktów idzie w parze z niskimi cenami!

Zobacz również