Domowa siłownia – jak ją wyposażyć?

Osoby prowadzące na co dzień aktywny tryb życia cenią sobie regularny dostęp sprzętów pozwalających im na uprawianie różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Nie zawsze niestety można znaleźć czas na systematyczne uczęszczanie na siłownię. Nie każdy też lubi wykonywać ćwiczenia w obecności innych osób. Dobrym sposobem na poprawienie swojej kondycji i wymodelowanie sylwetki w domowym zaciszu jest stworzenie swojej własnej, prywatnej siłowni. Stworzenie takiego miejsca wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się nam wydawać. W co wyposażyć domową siłownię?

Domowa siłownia – jak zacząć?

Pierwszą ważną kwestią jest przede wszystkim znalezienie odpowiedniej przestrzeni do zagospodarowania. Im większa, tym łatwiej i wygodniej będzie nam wyposażyć naszą domową siłownię w niezbędny sprzęt do ćwiczeń. Projekt domowej siłowni powinien uwzględniać nie tylko różnego rodzaju urządzenia treningowe, ale także odpowiedni wystrój, który wpłynie na komfort podejmowanych przez nas treningów. Niezwykle ważnym elementem wystroju każdej siłowni jest oczywiście lustro – nie powinno go zatem zabraknąć również w domowej strefie ćwiczeń.

Kolejna ważna kwestia to umiejętny wybór wykładziny podłogowej. Najlepiej, aby była ona wykonana ze specjalnego materiału antypoślizgowego, który zwiększy bezpieczeństwo wykonywanych przez nas ćwiczeń. Jeżeli zależy nam na tym, aby wyciszyć naszą domową siłownię, możemy skorzystać z maty z włókna poliestrowego. Pamiętajmy, aby zadbać również o odpowiednią ilość światła oraz dobrą wentylację.

Domowa siłownia – jaki sprzęt wybrać?

W następnej kolejności należy oczywiście wybrać odpowiedni sprzęt treningowy. Zakup poszczególnych urządzeń powinien być podyktowany rodzajem aktywności fizycznej, jaką mamy zamiar podejmować w ramach naszych codziennych ćwiczeń. Istnieje jednak kilka rodzajów sprzętów, które można nazwać uniwersalnymi i które powinny znaleźć się w każdej domowej siłowni.

Atlas do ćwiczeń

Tego rodzaju sprzęt pozwoli nam na wyrzeźbienie mięśni naszego grzbietu, brzucha, tułowia, klatki piersiowej, a także górnych i dolnych kończyn. Atlas pozwala na wykonywanie ćwiczeń w różnych pozycjach, a także z użyciem różnego rodzaju obciążenia. Wybierając tego rodzaju sprzęt treningowy szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na jego konstrukcję – powinna być ona solidnie wykonana, a także stabilna i wytrzymała.

Ławka skośna do ćwiczeń

Ławka do ćwiczeń to podstawowy element wyposażenia każdej siłowni, także tej domowej. Warto postawić na ławkę skośną, która pozwoli nam skutecznie ćwiczyć mięśnie brzucha, a także wzmacniać mięśnie klatki piersiowej. Ławka skośna posiada zazwyczaj kilka stopni regulacji kąta nachylenia, co pozwala na wykonywanie ćwiczeń o różnym stopniu trudności. Oprócz tego możliwe jest także regulowanie poziomu wysokości ławki względem podłoża.

Sprzęt do treningu aerobowego

W domowej siłowni dla początkujących nie powinno zabraknąć odpowiedniego sprzętu do wykonywania ćwiczeń aerobowych. Mowa tu przede wszystkim o rowerku treningowym, bieżni elektrycznej, stepperze czy orbitreku magnetycznym. Tego rodzaju sprzęt można z powodzeniem wykorzystywać nie tylko do rozgrzewki, ale także do modelowania mięśni dolnych partii ciała.

To tylko część urządzeń treningowych, po jakie można sięgnąć, ale z całą pewnością warto od nich zacząć, tworząc pierwszy projekt domowej siłowni. Z czasem warto oczywiście rozważyć zakup dodatkowych sprzętów, które pozwolą nam na wykonywanie bardziej zaawansowanych treningów.

Zobacz również