Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

Kamizelka odblaskowa to element odzieży, który ma zapewnić bezpieczeństwo pieszym poruszającym się po zmroku. Niestety, nie wszyscy biorą to sobie do serca. Zobacz, czy masz obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej, a jeśli tak to w jakich sytuacjach.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

Kamizelka odblaskowa – obowiązkowa czy nie? Po 1 września 2014 r. odpowiedź na to pytanie jest już oczywista. Weszły wówczas w życie przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od tego momentu każdy pieszy, poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym, ma obowiązek noszenia odblaskowych elementów. Może to być zarówno świecąca zawieszka, jak i kamizelka odblaskowa.

Czy jest obowiązkowa dla wszystkich? W dotychczasowym brzmieniu ustawy taki obowiązek posiadały jedynie dzieci do 15 roku życia. Teraz rozszerzony został na wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa dla rowerzysty?

Czy rowerzystów obowiązują te same zasady, co pieszych? Czy kamizelka odblaskowa rowerowa, powinna stać się obowiązkowym elementem wyposażenia rowerzysty? Niezupełnie. Rowerzysta ma obowiązek posiadać sprawne światła, zamontowane z przodu (w kolorze czerwonym) oraz z tyłu (w kolorze białym) pojazdu.

Wydaje się więc, że kamizelka odblaskowa na rower poza terenem zabudowanym, nie musi zdobić pleców rowerzysty jadącego po zmroku. Ci jednak doceniają jej rolę w zapobieganiu wypadkom drogowym. Jeśli poszukujesz wygodnej kamizelki lub innych elementów odblaskowych na rower, zapoznaj się z naszą kategorią ROWER I AKCESORIA.

Rowerzyści nie mają więc obowiązku posiadania odblaskowych elementów stroju, takich jak pasek, przywieszka czy kamizelka odblaskowa na rower. Przepisy 2019 r. nie powinny przynieść zmiany w tym zakresie.

Kamizelka odblaskowa do biegania

Obowiązek noszenia odblasków wygląda zupełnie inaczej u biegaczy. Ci, podobnie jak piesi, są zobowiązani do ich posiadania, jeśli trenują poza terenem zabudowanym. Nie musi to jednak oznaczać biegania w niewygodnej, żółtej płachcie. Producenci żywo zareagowali na zmianę przepisów, uzupełniając swoje oferty.

Dobra kamizelka odblaskowa do biegania powinna być elastyczna, nie krępować ruchów, mieć zamek albo zapinanie na rzepy oraz ściągacze, dopasowujące ją do kształtu sylwetki. Natomiast kamizelka odblaskowa z kieszeniami, ułatwi Ci przechowywanie kluczy albo smartphone podczas treningu. Podobnie jak odzież sportowa, także kamizelka powinna być wykonana z oddychającego i nieprzepuszczającego wiatru materiału. W naszej kategorii SPORT I ROZRYWKA znajdziesz kamizelki dostosowane do różnych dyscyplin sportowych.

Kamizelka odblaskowa dla dzieci

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych początkowo obejmował tylko dzieci. Kierowcy szybciej dostrzegą w ciemności dorosłą postać, niż małe dziecięce sylwetki. Z tego powodu kamizelka odblaskowa dziecięca powinna znajdować się w plecaku szkolnym każdego dziecka.

Jeśli dziecko nie chce nosić odblasków, poszukaj rozwiązania. Kamizelka odblaskowa z nadrukiem postaci z ulubionej kreskówki Twojej pociechy sprawi, że od razu założy ją na plecy. Zobaczysz, że niechęć zmieni się w radość. Zastanów się nad wyborem koloru. Kamizelka odblaskowa niebieska sprawdzi się u chłopca, a kamizelka odblaskowa różowa u dziewczynki.

Kamizelka odblaskowa do samochodu

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, do obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu należą trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Ustawa nie odpowiada na pytanie, czy kamizelka odblaskowa w samochodzie to konieczność. Bynajmniej nie oznacza to, że jest zbędna.

Wyobraź sobie, że Twój samochód stanął na drodze w środku pola, gdzie nie dociera sztuczne oświetlenie. Nie masz zasięgu, więc jedyne co Ci pozostaje to ruszyć w poszukiwaniu pomocy. Pamiętaj jednak, że wysiadając z samochodu stajesz się pieszym. A poza terenem zabudowanym masz obowiązek poruszać się w kamizelce odblaskowej.

Kamizelka odblaskowa na motocykl – przepisy

W przypadku motocyklistów, kwestia posiadania odblaskowej kamizelki wygląda tak samo, jak u kierowców samochodów. Kamizelka odblaskowa na motor nie jest obowiązkowa, ale nie powinno to zniechęcać do jej zakupu.

Analogiczna sytuacja do opisanej w powyższym akapicie może przydarzyć się motocyklistom. Prowadząc motor poboczem również stajesz się pieszym. Kamizelka odblaskowa motocyklowa staje się wtedy niezbędna. Jeśli nie wyobrażasz sobie siebie w tym odblaskowym stroju, postaw na inne odblaskowe elementy odzieży. W naszej kategorii ODZIEŻ znajdziesz setki produktów z odblaskowymi wstawkami.

Kamizelka odblaskowa – gdzie kupić?

Większość sklepów sportowych posiada w swojej ofercie produkty zapewniające widoczność po zmroku, takie jak kamizelka odblaskowa. Ceny są mocno zróżnicowane. Najprostsze modele kosztują 7-10 zł. Natomiast stricte sportowe kamizelki wiodących firm, wyposażone w nowoczesne technologie, mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Posiadanie kamizelki odblaskowej jest obowiązkiem każdego pieszego, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym. Pomimo braku analogicznego obowiązku u kierowców aut oraz motocykli, rzeczywistość pokazuje, że także oni mogą mieć potrzebę skorzystania z odblasków.

 

Zobacz również