Ciastolina – co to takiego i dlaczego warto kupić ją swojemu dziecku?

Ćwiczenie sprawności ruchowej palców oraz dłoni to niezwykle ważny aspekt rozwoju każdego małego dziecka. Ciastolina kojarzy nam się przede wszystkim z lepiącymi kolorowe i fantazyjne figurki dziećmi w wieku przedszkolnym. Tymczasem okazuje się, że tego rodzaju zabawę plastyczną można spokojnie zafundować już dwuletniemu maluchowi.

Ciastolina – co to jest?

Ciastolina pod względem struktury przypomina zwykłą plastelinę. W jej skład wchodzą: woda, mąka, sól, a także składniki, które odpowiadają za gładką strukturę, barwę i zapach oraz te zabezpieczające masę plastyczną przed pleśnieniem. Ciastolina dla dzieci, w odróżnieniu od plasteliny, nie brudzi i rozpuszcza się w wodzie z mydłem. Kiedy znajduje się w opakowaniu, jest miękka i plastyczna, natomiast pozostawiona na powietrzu zaczyna twardnieć i staje się krucha. Masę tę wynaleziono już w latach pięćdziesiątych minionego wieku. Obecnie właścicielem patentu jest firma Hasbro, której produkt: ciastolina Play Doh, cieszy się obecnie największą popularnością na rynku.

 

Dzięki zabawom plastycznym [Tekst: Zabawy plastyczne dla dzieci – dlaczego warto w nie angażować malucha], zwłaszcza tym z zastosowaniem ciastoliny, dziecko doskonali umiejętność napinania oraz rozluźniania mięśni, ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia. Zabawa z ciastoliną to świetny sposób na poprawę umiejętności, które związane są z tak zwaną motoryką małą.

Od kiedy ciastolina dla dzieci?

Zabawa z ciastoliną Play Doh to prawdziwa frajda dla każdego dziecka. Play Doh to cała gama produktów, a w tym niezwykle kreatywne zestawy z ciastoliną, służące do lepienia, wyciskania oraz kształtowania kolorowej masy plastycznej. Wielu rodziców zastanawia się jednak nad tym, czy ich dziecko jest już wystarczająco duże na zabawę z tego rodzaju masą plastyczną. W ofercie producenta znaleźć można ciastolinę dedykowaną zarówno dwulatkom, jak i starszym dzieciom. Przed zakupem należy upewnić się, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany produkt.

Ciastolina – jak się bawić?

Zabawa z ciastoliną stanowi jedną z najciekawszych alternatyw dla lepienia figurek oraz różnego rodzaju przedmiotów ze zwykłej plasteliny lub modeliny. Ugniatanie masy plastycznej to doskonały sposób na ćwiczenie umiejętności manualnych już u najmłodszych dzieci. Ciastolina Play Doh jest pod tym względem znacznie łatwiejsza w formowaniu i, co równie ważne, zdecydowanie bardziej bezpieczna dla dziecka oraz dla jego otoczenia. Jeżeli dziecko zabrudzi swoje ubranie podczas zabawy z ciastoliną, nie ma powodów do obaw. Jak zmiękczyć ciastolinę? Wystarczy tylko rozpuścić ją za pomocą wody i mydła.

 

Zabawy plastyczne dla dzieci to doskonały sposób na ich rozwój psychomotoryczny. Dzięki takim zabawom dzieci mogą w pełni koncentrować się na swojej pracy, pobudzając jednocześnie kreatywność i wyobraźnię. Zabawy manualne pozwalają ćwiczyć zręczność palców, trenować cierpliwość i precyzję, a także czerpać przyjemność z tworzenia własnych dzieł. Ciastolinę można stosować już w przypadku dwulatków. Szeroka gama zestawów i różnego rodzaju akcesoriów sprawia, że bez problemu dopasujemy odpowiedni produkt do wieku i potrzeb dziecka zainteresowanego lepieniem z masy plastycznej.

Zobacz również